Poznaj nasze dinozaury – T-REX

T-reksio nazywany pieszczotliwie przez naszych gości najgroźniejszy

 

Przytępione zęby i mocne szczęki

Zęby w przedzie górnej szczęki miały kształt litery D, piłkowane krawędzie, pomocne przy cięciu mięsa znajdowały się z tyłu, by nie tępiły się w kontakcie z kośćmi ofiary. Następnie te głębiej w górnej szczęce i wszystkie w dolnej były trochę przytępione na czubku by się specjalnie nie tępić.

Zęby w przedzie górnej szczęki miały kształt litery D, piłkowane krawędzie, pomocne przy cięciu mięsa znajdowały się z tyłu, by nie tępiły się w kontakcie z kośćmi ofiary. Następnie te głębiej w górnej szczęce i wszystkie w dolnej były trochę przytępione na czubku by się specjalnie nie tępić. Mocne szczeki i duże zęby pozwalały nawet małą ofiarę pożreć w całości razem z kośćmi.

Spójrz tyranozaurowi prosto w oczy 

Ten wielki dinozaur drapieżny miał oczy skierowane do przodu dzięki czemu mógł dobrze ocenić odległość jaka mu pozostała do smakowitego kąska i czy dojdzie do niego w trzech krokach.

Krótkie silne rączki

Aby dinozaur nie przewrócił się do przodu przy tak dużej głowie musiał mieć skrócone łapy przednie. Po mimo małych rozmiarów były one dość mocne.

Mógł za pomocą nich przytrzymywać sobie mniejsza ofiarę podczas jej pożerania, a także pomocne były w początkowym etapie wstawania, by trochę odbić się od ziemi, ostatecznie odpychał się głową.

Mocne nogi

Tylne kończyny były znacznie dłuższe od przednich, ale nie pozwalały mu one na szybki bieg, zwłaszcza na dłuższą metę. Tyranozaur wolał raczej kroczyć, ale i tak mógł dość szybko przemieszczać się bo robił kroki o długości 4 metrów.

Balansowanie ogonem

Ogon u tyranozaura długością dorównywał reszcie ciała, zbudowany był z mocnych ciężkich kręgów, kiedy kręgi tułowia i czaszka miała jamy, które zmniejszały ich ciężar. Dzięki ogonowi ten dinozaur zachowywał równowagę i mógł zmieniać kierunek ruchu.

Czy największy?

W określaniu wielkości nie tylko ważna jest długość, ale także waga. Tyranozaur był zbudowany mocniej niż inne podobnej mu długości duże teropody (dinozaury drapieżne). Jak porówna się szerokości kręgów tyranozaura ze spinozaurem (najdłuższym teropodem), to można stwierdzić, że tyranozaur był prawie dwa razy cięższy niż spinozaur. Nasz bohater mógł ważyć co najmniej 7 ton, co daje mu tytuł króla dinozaurów drapieżnych, który ma odzwierciedlenie w nazwie gatunkowej Tyrannosaurus rex.

Rodzina i dorastanie

Dzięki ostatnim badaniom wiemy, że tyranozaury od wyklucia znajdowały się pod opieką rodziców, przez pierwsze kilkanaście lat rosły powoli od 100 do 200 kg rocznie. Prawdopodobnie dlatego, że musiały dzielić się z pokarmem z rodzeństwem. Następnie jako nastolatki opuszczały „rodzinny dom” by polować na własny rachunek. Szło im to na ogół bardzo dobrze bo rosły w ciągu kilku lat do dojrzałości około 800 kg rocznie. Takie duże rozmiary zapewniały mu już bezpieczeństwo i od tego momentu rósł bardzo powoli. Może dlatego też, że po założeniu rodziny większość zdobyczy oddawał swoim dzieciom.

Tomek Singer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *