Wakacyjny poradnik dla fanów przyrody – jak ją fotografować?

Część z Was jest przed, część w trakcie, część już po urlopie. W wakacje wszyscy zwalniają, w wakacje jest czas na przyglądanie się i zachwycanie letnimi pejzażami, przyrodą. Wakacje to idealny czas na uwiecznianie pięknych krajobrazów, zabytków,  rodziny – szlifowanie swoich umiejętności fotograficznych.
Baltow1 widok
W Bałtowie urokliwych krajobrazów nie brakuje. Są pagórki porośnięte różnymi gatunkami drzew, są doliny, są pola, łąki, rzeki i jeziorka. Lato jest w tym sezonie bardzo piękne – zaskakuje temperaturami i mnóstwem słońca w ciągu dnia – idealne warunki dla fotografa. W Juraparku można sfotografować dinozaury, a w Zwierzyńcu Bałtowskim wiele gatunków zwierząt, które są bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania.
Jak robić ładne, ciekawe zdjęcia przyrodzie, zwierzętom mówi Mariusz Pomaski specjalista od fotografii przyrodniczej.
  • Czy potrzebny jest drogi sprzęt, żeby sfotografować ładnie zwierzaka? Czy wystarczy zwykły aparat?
Estetyka jest pojęciem dość mocno względnym, dlatego też trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Różne osoby będą nieco inaczej postrzegać i oceniać ten sam obraz. Nie ulega wątpliwości, że zwykły aparat fotograficzny nigdy nie dorówna jakości lustrzanki z profesjonalnym teleobiektywem. Gdyby tak było nikt nie kupowałby sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Różnice w jakości będą na pewno. Można zapytać czy duże, to zależy w znacznej mierze od tego jakimi parametrami będzie charakteryzował się ten zwykły aparat i w jakich warunkach będzie rejestrował dane zdjęcie. Czym gorsze warunki oświetleniowe tym różnica na korzyść lustrzanki będzie bardziej widoczna. Zwykłam aparatem, nazwijmy go kompaktem da się uzyskać spore zbliżenie (jeśli posiada odpowiedni zoom), natomiast na pewno plastyka obrazu będzie zauważalnie mniej przyjemna w odbiorze. Mam na myśli głównie, mówiąc już tak potocznie rozmazanie obrazu za głównym, fotografowanym obiektem. Oczywiście sposób reprodukcji szczegółów też będzie inny, czasem te różnice będą bardziej czasem mniej widoczne.
Na pewno zdjęcia statyczne kompaktem zrobi się łatwiej niż tym samym aparatem zdjęcia w ruchu np. lecący ptak. Zdjęcia w ruchu będą bardzo trudne do wykonania. W tym miejscu lustrzanka i dobry obiektyw poradzą sobie zdecydowanie lepiej.
Jest jednak pewien pozytyw. Uzbrajając aparat kompaktowy np. w soczewkę powiększającą Raynox można wykonywać świetnej jakości zdjęcia makro i jest to łatwiejsze niż lustrzanką, a to z racji znacznie większej głębi ostrości kompaktu niż lustrzanki. Może więc warto zacząć od tego, świat kwiatów czy owadów jest niezwykle ciekawy.
żubry - Bałtów
  • Czy korzystać i za jakich funkcji aparatu?
Oczywiście że korzystać, w jak największym stopniu. Wymaga to dobrego poznania danego modelu oraz nauczenia się wykorzystywania tego co mamy do dyspozycji – funkcji. Zajmuje to trochę czasu i recepty gotowej nie ma. Praktyka i jeszcze raz praktyka, efekty i automatyzm pewnych zachowań przyjdzie z czasem.
  • Ustawienia ręczne, czy automatyczne?
Hmmm …. ani jedne ani drugie choć nic nie jest regułą i wszystko zależy od okoliczności – światła głównie. Ja pracuje najczęściej na preselekcji przesłony czyli to ja decyduje o wartości przesłony a tym samym głębi ostrości, automatyka aparatu dobiera tylko czas otwarcia migawki, który i tak częściowo kontroluję ja poprzez kompensację ekspozycji (naświetlenia). W fotografii zwierząt liczy się czas, dlatego używanie truby w pełni manualnego może być zbyt wolne. Są specyficzne sytuacje kiedy używam trybu manualnego i tylko jego użycie daje dobry efekt, ale to odosobnione i specyficzne przypadki. Przede wszystkim musi być na to czas. Zabawa trybami ręcznymi natomiast pozwala lepiej zrozumieć zależności przesłona, głębia ostrości, czas otwarcia migawki, czy wspomniana korekta (kompensacja) ekspozycji. To dobra lekcja dla początkujących, bez odrobienia tej lekcji trudno jest kreatywnie podchodzić do fotografii. Pominiesz to, wydłużysz znacząco czas swojej nauki, wybór należy do Was…
  • Czy jeśli korzystam z lustrzanki muszę mieć jakiś specjalnie dobrany obiektyw?
Niestety tak, lustrzanka ma to do siebie, że odwdzięcza się dobrym obrazem za dobre szkło (obiektyw). Innym obiektywem fotografuje się ptaki czy ssaki, innym robi portrety, innym krajobraz, innym zdjęcia makro. Czasem oczywiście niektóre zakresy się pokrywają i można bardziej uniwersalnie korzystać z posiadanej optyki ale tak, czy owak nie da się jednego obiektywu używać do wszystkiego, te światy zbyt się różnią. To niestety generuje spore koszty, bo profesjonalna lub nawet dobra optyka kosztuje sporo.
  • W jakich porach dnia/nocy najlepiej fotografować zwierzęta?
Zdecydowanie świt i dwie godziny przed zmierzchem, wtedy światło jest najbardziej stonowane, ale i ciepłe, nie przepala jasnych punktów, nadaje kolor. W fotografii istnieje nawet pojęcie tzw. złotej godziny. Nie powiem co to jest, znajdziecie to w wyszukiwarce na pewno. Poza tym trzeba pamietać, że naturalna aktywność zwierząt to głównie poranki i późne popołudnia. Sama przyroda wymusza więc na nas pewne stndardy zachowań. Oczywiście nie jest to 100% regułą ale na pewno dużą prawidłowością.
  • Jakie lektury Pan poleci fotografom/amatorom?
Szczerze?? Nie wiem. Ja miałem to szczęście, że podstawy o których wspomniałem wyżej zostały mi podane na tacy. U mnie w domu odkąd pamiętam było coś co się nazywa aparatem fotograficznym. Pozycji literaturowych jest cała masa, trzeba dobrać ją do swojego poziomu wiedzy ale i tematyki na której chcemy się w fotografii skupić. Świetnym „nauczycielem” jest przeglądanie portali gdzie wystawia i komentuje się zdjęcia, czesto tam jedni drugim wytykają (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) popełnione błędy i dzięki temu można się bardzo wiele nauczyć. Wiem to z autposji. Jedna uwaga, jeśli zdecydujecie się wystawiać własne zdjęcia, szczególnie jako początkujący musicie mieć grubą skórę i nie ulegać emocjom. Idę o zakład, że w 90% komentarzy będzie to konstruktywna krytyka i czym szybciej wsłuchacie się w jej głos tym szybciej zaczniecie robić lepsze zdjęcia. Polemika zazwyczaj jest wtedy zbędna, choć czasem to i Wy będziecie mieć rację, z czasem coraz częściej i wtedy należy bronić własnego zdania.
Zapraszamy w odwiedziny do Zwierzyńca Bałtowskiego – do zwiedzania, oglądania przepięknych okazów, które wdzięcznie będą pozowały do zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *