Jak zachęcić dziecko do wycieczki edukacyjnej?

Nauka kojarzy się ze szkołą, a szkołę dzieci niekoniecznie lubią. Na szczęście mamy już wakacje ..  przed nami już tylko zabawa. Jeżeli jesteście rodziną małych odkrywców i podróżników do wypraw edukacyjnych zachęcać Was nie trzeba. Jeżeli jednak Wasze dzieci lubią śledzić świat głównie zza ekranu monitora mamy dla Was kilka pomysłów, jak przekonać dziecko do wyprawy podczas, której poznają dzieje ludzkości, historię naszej fascynującej planety Ziemi oraz jej mieszkańców sprzed miliardów lat.

Badania, których wyniki publikują portale parentingowe i psychologiczne jednoznacznie wskazują, że dzieci, które uczą się w plenerze, na łonie natury są nie tylko zdrowsze, ale lepiej się uczą, są mniej zestresowane, wypoczęte i zmotywowane. Połączenie elementów edukacyjnych z ruchem na świeżym powietrzu przyspiesza przyswajanie faktów i zmienia podejście maluchów do samego procesu uczenia się. Wiele szkół wykorzystuje tą zależność oferując dzieciom zajęcia przyrodnicze prowadzone wśród fauny i flory.

Ale do pomysłu mogą dołożyć się znacząco także rodzice wykorzystując wolne weekendy i wakacje na wycieczki, w których nie zabraknie ciekawostek przyrodniczych, faktów historycznych czy prostych mechanizmów fizyko chemicznych, które zaobserwować można w otaczającym nas świecie.  Z pomocą przychodzą nam tutaj specjalnie przygotowane parki, których nie brakuje w całej Polsce, a które oferują malcom oprócz typowych rozrywek także ścieżki dydaktyczne, wystawy a nawet warsztaty.

Oto garść pomysłów na wykorzystanie rodzinnego czasu z pożytkiem dla intelektu i wiedzy naszych podopiecznych:

Miłośnicy przyrody – ogrody zoologiczne, mini zoo, farmy i różnego typu zwierzyńce są świetną okazją, aby zapoznać maluchy z rodzimą i egzotyczną fauną. Chodzi tutaj nie tylko o rozpoznawanie gatunków i przyporządkowywanie je do gromady ssaków, ptaków czy gadów, ale także poznawanie zwyczajów i cykli życia zwierząt. Szczególnie cenne są więc miejsca, gdzie można obserwować zwierzęta żyjące poza klatkami – ich igraszki, wzajemne związki, karmienie czy współzawodnictwo. Czy to będą pszczoły wokół uli, czy biegające po wybiegu muflony czy też pasące się na łące konie, z każdej takiej lekcji dziecko zapamięta o wiele więcej niż z książki.

Świetnym pomysłem na zabawę jest też odgadywanie głosów zwierząt czy tropienie ich śladów – dzieci od razu poczują w sobie zew przygody!

Wycieczki, których celem jest obcowanie za naturą to również super okazja do nauki nazw kwiatów, drzew, traw. Z przyrody czerpać można zmysłem powonienie i czucia – z zamkniętymi oczami. Wycieczki na łono natury o różnych porach roku pomagają zrozumieć przemiany zachodzące w przyrodzie, a w konsekwencji także uwrażliwiają najmłodszych na konieczność szanowania i nie niszczenia zieleni. A kto nie lubi biegać i szukać dokoła wspaniałych okazów?

DSC_0645

Dla małych naukowców – Inny pomysł na spędzenie wolnego czasu to udział w warsztatach i pokazach, które zbliżają dzieci do prawdziwej nauki. Czy to będą podstawowe eksperymenty fizyczno-chemiczne, czy wycieczka do planetarium, czy też obóz paleontologiczny, gdzie można samodzielnie odkopać jakiś szkielet – maluchy mają szansę zarazić się apetytem na wiedzę i poznawanie świata. Animatorzy warsztatów potrafią przekazać wiele cennych informacji poprzez zabawę i śmiech, a dzieciaki szybko orientują się, że nauka ma swoje dobre strony.

Historia zaklęta w kamieniu – jedną z najciekawszych lekcji, jakie można zafundować dzieciakom podczas wycieczki, jest z pewnością geologia. Zwłaszcza na terenach górzystych i skalistych znajdziemy miejsca, gdzie można obejrzeć fantastyczne pamiątki po historii sprzed setek tysięcy lat. Skamieliny, inkluzje i odciski skalne nie tylko przybliżą nam życie dawnych insektów czy gadów, ale nawet dinozaurów, których śladów w Polsce nie brakuje. A czy można wyobrazić sobie łatwiejsze zapamiętanie nazwy zauropoda czy dilofozaura niż dotknięcie ręką odcisku jego łapy?

Modele duże i małe – wśród oferty parków rozrywkowo-edukacyjnych znajdziemy też wystawy modeli, które pomagają dzieciom zapamiętać, zrozumieć i nauczyć się faktów. Bardzo popularne są więc parki jurajskie (np. Jurapark Bałtów, Krasiejów, czy Solec Kujawski), gdzie można obejrzeć bardzo wiarygodne figury dinozaurów umiejscowione w naturalnym środowisku, które pomagają zrozumieć proces ewolucji. Warto sprawdzić też jak zostały zrobione modele i wybrać miejsce, w których figury zostały wykonane przez miejscowych artystów ze szczególną starannością w konsultacjach z naukowcami.

DSC_2326

Kosmiczna podróż do przeszłości

Parki tematyczne, parki rozrywki, parki edukacyjne rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Mamy głód wiedzy, mamy głód spędzania z dziećmi czasu kreatywnie z pożytkiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Powstają miejsca w Polsce, które swoją bogatą ofertą ten głód zaspokoją. 28 czerwca 2014 w Krasiejowie został otwarty Park Nauki i Ewolucji Człowieka.

W niezwykłym interaktywnym pawilonie muzealnym przemierzymy wspólnie podróż od czasu. Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka decydujecie się na  uczestniczenie w niezwykłym zdarzeniu. Staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! A Wasza przygoda zacznie się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal.

Pierwsze co Was zaintryguje to futurystyczny wygląd budynku. Gdy tam wejdziecie wszystko stanie się jasne – to przecież hangar doków kosmicznych, skąd regularnie będą odchodziły statki transportujące Was na orbitę wokółziemską. Zdradzimy Wam pewną tajemnicę; dzięki naszej nowej tajemnej technologii przeniesiemy Was nie tylko w przestrzeni ale także i w czasie. 

ZAPRASZAMY DO PARKU NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA – zaplanujcie swoją wizytę już dziś!

Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, fot. Michał Pytlik

Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, fot. Michał Pytlik

Szukając pomysłów na wycieczkę edukacyjną bierzmy pod uwagę zainteresowania dzieci i pozwólmy im też zabrać głos w podejmowaniu decyzji o konkretnym miejscu. Warto obejrzeć zawczasu strony internetowe parków i kompleksów turystycznych i dać najmłodszym prawo zdecydowania. A na miejscu zachęcajmy dzieci do przełamywania swoich barier, angażowania się w jak najwięcej aktywności i uważnego śledzenia ekspozycji, tablic interaktywnych czy ścieżek dydaktycznych. Nauka połączona ze świetną zabawą pozwala zbliżyć się do siebie dzieciom i rodzicom a potem w domu z entuzjazmem pogłębiać zdobytą wiedzę! Mamy wakacje jest czas na planowanie, na relaks, na naukę poprzez zabawę.

tekst: Agata Pavlinec, Agnieszka

zdjęcie Park Nauki i Ewolucji Człowieka z archiwum Michała Pytlika

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *