Jak wspierać kreatywność dziecka? Koloruj z bazgroszyt.pl

Kreatywne dziecko potrafi stworzyć nowe idee, czyli umie zrobić coś po swojemu, nawet bez wskazania sposobu. Umie samo coś zorganizować. Rozwiązać problem, wymyślić zabawę, lepiej dogadywać się z innymi osobami.

Taki malec wie też, że do celu może dojść różnymi drogami. Kreatywny maluch może być głośny, gadatliwy, nieprzewidywalny, ruchliwy, może robić bałagan – same z nim problemy! Ale czy na pewno?

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KREATYWNYCH KONKURSACH!

Rodzice, którzy chcą, by ich dziecko było kreatywne, musi się liczyć z tym, że będzie ono inne, będzie inaczej rysować, pisać wiersze, co nie zawsze będzie podobać się w przedszkolu, czy w szkole. Kreatywna rodzina nie robi problemu z bałaganu, nie jest niewolnikiem czystości, pozwólmy, aby dziecko pobawiło się butami, jeśli ma ochotę. W domu kreatywnego dziecka powinno być jak najmniej zabawek, a zwłaszcza takich, które na opakowaniu mają napisane, że są edukacyjne. Pokazujemy maluchowi, że bawić się możemy wszystkim. Garnek można wykorzystać jako hełm, a prześcieradło jako sukienkę. Wymyślanie nowych zastosowań przedmiotów to doskonały rozwój wyobraźni dla dziecka.

kolorowanki12 - Bazgroszyt

Ważne jest, by nagradzać spontaniczność dziecka. Namawiać do śpiewania, rysowania, malowania – niestandardowego, np. rysowania innymi kolorami niż zwykle, „wyjeżdżania poza linię”, dodawania własnych elementów do kolorowanki. – Warto wybrać takie materiały, które zachęcą dzieci do dorysowywania wymyślonych przez siebie elementów i nie podsuwać dziecku gotowych rozwiązań, lecz zachęcić je do tworzenia wymyślania i rozwoju wyobraźni – mówi Joanna Młynarczyk, ilustratorka, autorka ilustracji do książek i kolorowanek dla dzieci współpracująca z edukacyjnym portalem dla dzieci Bazgroszyt.pl.

<<POBIERZ KOLOROWANKI Z DINOZAURAMI>>

Możemy też wspierać rozwój dziecka samodzielnie, poprzez różnego rodzaju zabawy – w domu, w plenerze. Spytajmy malca, co trzeba zrobić, by pojawił się w pokoju np. zając. Jeden maluch zacznie kicać, inny zrobi uszy z palców… To pokazuje, że nie ma jednej odpowiedzi, że są różne rozwiązania, bo są różni ludzie. Myślenie twórcze to myślenie poza stereotypami. Niczym nie skażona wyobraźnia dziecka, w sposób twórczy interpretuje obrazy i kształty, które otaczają dziecko. Dlatego dziecko potrafi dostrzec znacznie więcej niż osoba dorosła.

Patrząc na plamę na suficie widzi w niej anioła lub motyla. Chcąc wykształcić w dziecku myślenie twórcze pozostawmy mu swobodę interpretacji.

Dziecko kreatywne mniej choruje, bo myśli pozytywnie, bo nie boi się wyzwań, wierzy we własne możliwości, a jego organizm nie kumuluje stresu. Dzieci kreatywne lepiej się uczą, bo potrafią znaleźć odpowiednią dla siebie metodę nauki.

A więc – warto rozwijać ich potencjał!

tekst: Bazgroszyt.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *