Galeria Stary Młyn – poznaj miejsce z duszą

Piękny budynek z czerwonej cegły, który mijamy wjeżdżając do Juraparku to stary zabytkowy młyn wodny. Jeżeli odwiedziliście już Bałtów zapewne nie ominęliście tego urokliwego miejsca. Jeśli dopiero wybieracie się do Bałtowa nie zapomnijcie wpisać na listę atrakcji odwiedzin tego „żyjącego muzeum”.

Galeria Stary Młyn - Bałtów

Młyn wybudowany został pod koniec XIX w. przez ówczesnego właściciela Bałtowa księcia Aleksandra Druckiego – Lubeckiego. Ten napędzany turbiną wodną młyn od chwili swego powstania spełnia nieprzerwanie przeznaczoną mu funkcję.

Obecnie jako „żywe muzeum”, które stwarza młodym pokoleniom możliwość zobaczenia „na własne oczy” procesu przemiany ziarna w mąkę i uprzytomnienia sobie, jakich umiejętności wymagała praca młynarza.

Młyn stanowi przestrzeń, w której podziwiać można również witraże, obrazy, rzeźbę, kilimy i inne dzieła sztuki będące efektem pracy artystów zrzeszonych w grupie „Krzemień”. Na wystawie znajdą się również coraz rzadziej spotykane w naszym kraju wyroby zaliczane do tzw. sztuki użytkowej: zabawki ludowe, wyroby wikliniarskie i garncarskie. We wnętrzach młyna można również podziwiać lub kupić obrazy, na których widnieją świętokrzyskie pejzaże, okoliczne zabytki i przyroda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *