Gondwana – poznaj dzieje superkontynentu

Gondwana - superkontynent

Gondwana to nieistniejący dzisiaj wielki ląd, w którego skład wchodziły obecne kontynenty: Afryka, Ameryka Południowa, Antarktyda, Australia i Subkontynent Indyjski.

Pradawne dzieje Superkontynentu 

Gondwana istniała już w tym czasie kiedy zaczynamy zwiedzanie Ścieżki dydaktycznej w Juraparku, czyli przed najstarszym okresem ery paleozoicznej – kambrem. Znajdowała się ona w pobliżu bieguna południowego, gdy pozostałe kontynenty mieściły się bliżej równika. Dlatego kiedy na naszej planecie panował zimniejszy klimat w ordowiku oraz na przełomie karbonu i permu spora część jego uległa zlodowaceniu.

Pod koniec dewonu Gondwana zaczyna zbliżać się do znajdującej się bardziej na północ Larusii (połączonych współczesnych Ameryki Północnej i Europy), by w karbonie połączyć się z nią i innymi mniejszymi kontynentami tworząc wielki superląd Pangea.

Druga młodość Gondwany

Pangea rozpadła się w początkach jury na dwie części południową Gondwanę i północną Laurazję. Zanim ten południowy rozpadł się w pełni dopiero w erze kenozoicznej rozwijały się tam specyficzne grupy dinozaurów jak np. abelizaury drapieżniki o krótkich przyozdobionych głowach i króciutkich czteropalczastych kończynach przednich, a także bujnie się rozwijały tytanozaury, najmłodsza grupa wielkich czworonożnych zauropodów. Zwłaszcza w Ameryce Południowej były bardzo różnorodne od niewielkich spasających niska roślinność po ponad trzydziestometrowe olbrzymy sięgające do koron drzew.

Śladami dinozaurów Gondwany 

W Juraparku Bałtów w zakątku zwanym Gondwaną, możesz obejrzeć tropy dinozaurów, które żyły na tym superkontynencie. Większość z nich została znaleziona podczas wypraw poszukiwawczych zespołu Jurapark Explorer Team. Przy replikach tropów zobaczyć można modele prawdopodobnych ich twórców, a także zapisane przy tropach zjawiska takie jak ślady kropel deszczu i zmarszczki falowe.

Gondwana - poznaj tropy

 

tekst Tomasz Singer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *