10 pomysłów na majówkę z dzieckiem

Długi majowy weekend to dla większości z nas wizja wspaniałego odpoczynku. Ale czy rodzinie potrzebna jest kanapa, grill, telewizor i konsola do relaksu? Nie! Zmęczeni biurami, szkołami, staniem w korkach i tłumami w supermarketach, czy galeriach handlowych powinniśmy uciec za miasto i choć na kilka dni zgubić się w przyrodzie. Skorzystają wszyscy!

Baltow Park Rozrywki

Dla dzieci nie wymyślono jeszcze nic lepszego, jeśli chodzi o rozwój, niż ruch i zabawa na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego smogu. Od malucha po nastolatka – wszyscy korzystają na wysiłku fizycznym, obcowaniu z przyrodą, zdrowym dziennym świetle i pobudzającej zmysły różnorodności przyrody. Badania dowodzą jednoznacznie: dzieci przebywające dużo na świeżym powietrzu są szczuplejsze, zwinniejsze, mniej chorowite i bardziej ciekawe świata!

Pozostaje więc tylko pytanie, gdzie na majówkę z dzieckiem? Oczywiście trzeba wybrać tak, aby nie było nudy i marudzenia. Na szczęście, są miejsca, takie jak nasz park, gdzie pomysłów na wspaniałą zabawę dla dużych i małych nie brakuje…

Oto 10 najciekawszych inspiracji:

  1. Spotkanie ze zwierzętami – nie ma chyba większej atrakcji dla dzieci w każdym wieku niż podglądanie prawdziwych zwierzaków – ich zabaw, gonitw, posiłków czy matczynych pieszczot. Kontakt z gatunkami innymi niż Homo sapiens jest dla człowieka fascynujący, wyciszający i uwrażliwiający. W bałtowskim Zwierzyńcu Górnym można spotkać prawdziwe żubry, egzotyczne wielbłądy i lamy, różne gatunki kochanych przez dzieci jeleni, a także kozy z odległych stron świata, antylopy, a nawet strusie i emu – wszystkie używające sobie wolności na rozległym wybiegu. W dolnej części zwierzyńca zachwycić mogą kolorowe ptaki – pawie, kaczki, gołębie, żurawie, bezlitośni drapieżnicy, zawsze wesołe małpy i małe leśne ssaki. Czyż majówka z muflonem i szopem praczem nie brzmi ciekawie?

Zwierzyniec Bałtowski Górny

  1. Jazda konna – ruch na świeżym powietrzu to nie tylko spacer czy rower – przejażdżka na końskim grzbiecie otwiera przed nami zupełnie nowy świat. I nie trzeba być wcale doświadczonym dżokejem! W Krainie Koni, położonej w obrębie Kompleksu Bałtowskiego, każdy może spróbować swoich sił w siodle, pod okiem instruktora. Jazda konna relaksuje, wzmacnia mięśnie nóg, zapewnia wspaniałe wrażenia oraz bezpośredni kontakt z jednym z najbardziej przyjaznych człowiekowi zwierząt. Majówka to świetna okazja, aby zaszczepić w dzieciach miłość do sportu, który nie bez przyczyny jest też formą terapii.

Kraina Koni - Bałtów

  1. Spacer z prehistorią – nie ma chyba dziecka, którego nie ciekawiłaby przeszłość. Rodzinna majówka może być świetną okazją, aby połączyć aktywny wypoczynek z fascynującą podróżą wstecz, jeśli wybierzemy się na wędrówkę ścieżką dydaktyczną, taką jak Bałtowski JuraPark. Rozległy obszar (3,5 ha) wiedzie gości przez kolejne okresy geologiczne, a na każdym etapie spotkać możemy naturalnej wielkości modele dinozaurów z ciekawymi opisami zmieniającej się Ziemi. Dzieci z radością biegają, szukają kolejnych wielkich gadów, oglądają, chłoną informacje jak gąbka. A i dorosłym spodoba się ta lekcja historii połączona ze wspaniałym spacerem.

Jurapark

  1. Warsztaty i animacje na świeżym powietrzu – inny świetny pomysł na wesołą, rodzinną majówkę to udział w warsztatach organizowanych na świeżym powietrzu. Dzieci mogą nie tylko popuścić wodze fantazji wcielając się w różne role, ale także nabyć nową wiedzę i zdolności. W JuraParku na dzieci czeka Gondwana, gdzie można samodzielnie, za pomocą sitka znaleźć w piasku skamielinę albo pędzelkiem odkopać szkielet drapieżnego dinozaura. A może by tak ułożyć dinozaurze puzzle? Dzięki atrakcyjnemu programowi zajęć i interaktywnym tablicom edukacyjnym czas będzie biegł szybko a dzieci mają szansę dowiedzieć się więcej nie tylko o prehistorii ale także przyrodzie i pracy prawdziwych badaczy. Tablice przygotowane są  z myślą zarówno o najmłodszych, jak i starszych dzieciach.

Gondwana

  1. Zabawa w poszukiwaczy – nie każde dziecko powita z entuzjazmem wizję bezcelowego spaceru. Ale wyprawa po skarb czy przygodę? – to już brzmi lepiej. Kreatywni rodzice mogą zmotywować pociechy do godzinnych wędrówek przygotowując zawczasu mapę, schowany skarb czy wskazówki-zagadki. Tak bawić można się w każdym lesie czy parku, ale jeśli przyjedziemy do Bałtowa wyprawa odkrywców może przybrać tolkienowskie wręcz rozmiary. Bo cóż lepszego niż mapa pełna dinozaurów, dzikich zwierząt, skamielin i wspaniałej przyrody? Terenowe zabawy z rymowanymi zagadkami do rozwiązania oferują questingi. Zapraszamy na: Przygodę w Zwierzyńcu BałtowskimNiezwykłe tajemnice dinozaurów, Ukryte skarby Kamiennej, Quest – Muminki w Dolinie Bałtowskiej, Śladami historii w Żydowskim JarzeWięcej informacji o questach dowiecie się w kasach parku. Zapraszamy do wspólnej przygody.

  1. Projekt fotografia – dobry pomysł na urozmaicenie majowego weekendu na świeżym powietrzu to także połączenie spaceru z pasją fotograficzną. Obiektyw w rękach dziecka może stać się magicznym szkiełkiem, zaś ciekawe aranżacje scenek do zdjęć sprawią całej rodzinie mnóstwo przyjemności. Najbardziej kreatywni stworzą w ciągu kilku dni prawdziwą sagę z myśliwymi polującymi na zwierzynę, leśnymi elfami kryjącymi się w zaroślach i żywymi figurami w najdziwniejszych miejscach scenerii. A po powrocie można wspólnie stworzyć foto-album, który sprawi, że tej majówki nikt nie zapomni. Wiosna i lato to idealna pora dla fotografa – długi dzień + dużo dziennego światła = piękne zdjęcia.

Zwierzyniec Bałtowski

  1. Rekordy wytrzymałościowe – Najbardziej sportowe duchem rodziny mogą wykorzystać majowe dni pośród przyrody na pokonywanie swoich limitów. Zwykłe wyścigi, liczenie podskoków, przysiadów, skok w dal to sposoby, aby zachęcić wszystkich do większej ilości ruchu. A najmłodsi mogą ustanawiać rekordy na placu zabaw wspinając się po drabinkach i pokonując linowe przeplotnie. A najodważniejszych, z pewnością zainteresuje wywijanie piruetów pod chmurami na eurobungy. Im więcej wysiłku, tym lepiej!

Trampolina - Park Rozrywki

  1. Podglądanie przyrody – doświadczenie pokazuje, że nie ma lepszego sposobu na naukę biologii czy fizyki niż obserwacja w plenerze. Dzieci i młodzież najlepiej chłoną wiedzę o otaczającym ich świecie spędzając czas aktywnie i dlatego tak dobrze jest urozmaicić zabawę w parku czy lesie elementami edukacyjnymi. Oglądanie owadów i liści pod lupą, rozróżnianie gatunków drzew i kwiatów, ciekawostki geologiczne czy prawdziwe tropy dinozaurów, które znajdziemy w Żydowskim Jarze w Bałtowie – wypieki na policzkach pociech – gwarantowane. Zwykłe opowieści o cyklach życia fauny i flory podczas wycieczki za miasto nabiorą niesamowitych kolorów!

Żydowski Jar

  1. Te wspaniałe maszynykaruzele, kolejki – a jeśli, mimo wszystko, brakuje nam trochę adrenaliny można, nie włączając wcale komputera, sprawdzić swoją odwagę i zręczność kierowcy na urządzeniach rekreacyjnych. W Parku Rozrywki są atrakcje dla dzieci już od 3 lat, podczas gdy najbardziej nieustraszeni mogą zjechać rollercoasterem o długości 400 metrów, a jeśli wrażeń będzie jeszcze za mało można pobujać się na statku pirackim. Generalnie, chodzi o to, aby śmiać się, krzyczeć, ruszać z miejsca na miejsce i ładować się słoneczną energią!

Statek Piratów

10. A gdy pada… – Przezorny zawsze wygrywa i choć wszyscy wolą majówki pełne słońca, deszcz też wiosną pada. Dlatego dobrze mieć w zanadrzu nie tylko parasol i kalosze, ale miejsce gdzie można się na chwilę schować, wcale się nie nudząc. W Bałtowie na dorosłych i dzieci czeka prehistoryczne Oceanarium, gdzie można spojrzeć w oczy wymarłej ponad 300 milionów lat temu rybie pancernej czy pływającym dinozaurom! Dla zwolenników świata magii jest Sabathówka z chatką Czarownicy, pachnącą słodkimi piernikami i ziołowymi miksturami, oraz zabytkowa Galeria Młyn pełna prawdziwych dzieł sztuki i pamiątek. Na terenie Parku Rozrywki stoi duży, kolorowy namiot, a w nim:  basen z kulkami, automaty do gry. Jeśli interesuje Was historia powstania świata zapraszamy na seans do Kina Emocji Cinema 5D. 

Sabathówka

tekst: Agata Pavlinec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *